Collografi - Beder

I collografi bruger vi papplader som vores trykplade. Trykket kaldes dybtryksteknik. Vi ridser og skærer i pladen for at få vores motiv klar til tryk.  Hvis du synes grafik og det at trykke er en spændende proces, og ovenikøbet gerne vil arbejde med genbrug, så kan vi også eksperimentere med at lave tetra-pak-tryk. (her bruger vi gamle mælkekartoner, juicebrikker, kartoner fra havremælk osv. som den plade vi ridser og skærer i).

Så brugt og ofte kasserede kartoner kan blive til et fortryllende nyt kunstværk i denne proces J

For dem der ønsker det kan vi også arbejde med chine collé – en teknik, hvor vi indarbejder et stykke silkepapir i trykket i selve trykprocessen.

Både begyndere og øvede er velkomne. Det kræver ingen forudsætninger at deltage – du skal bare have lyst til at prøve og eksperimentere. Der vil være vejledning, inspiration til motiver og hjælp til hele processen.

Der er grafikpresse, sværte og redskaber til rådighed (udover kursusprisen er der en værkstedsafgift på 30,-). Papir købes hos underviseren (har du selv, er du velkommen til at tage det med – vi trykker på kobbertrykspapir fra Hahnemühle eller andet papir, der er egnet til dybtryk).


Lør04.02.202310:00-14:30
Søn05.02.202310:00-14:30

Kursusnummer
23-193

Første mødegang
Lør 04.02.2023 10:00-14:30

Sidste mødegang
Søn 05.02.2023 10:00-14:30

Underviser
Tina Kjer

Undervisningssted
Jordbrugets Uddannelses Center
Damgårds Alle 5
8330 Beder

Lokale
Barak 1 lokale 85

Pris

450,- Almen
395,- Pensionister
395,- Efterlønnere
395,- Arbejdsledige
395,- Studerende

Del på Facebook


Fælles Fritid
Søger du kurser i et bestemt lokalområde, kan du skrive navnet på dette område i søgefeltet øverst til højre. Mulige lokalområder er: Beder, Malling, Mårslet, Tranbjerg, Solbjerg, Skåde, Tilst, Dalgas, Marselis, Frederiksbjerg

Skoleleder: Birgit Christensen

Telefon: 52243626

Mail: [email protected]

Telefontid: Mandag og onsdag kl. 14.00 – 16.00

Medlem af Fora